Разлика помеѓу преработките на „Чалке (Цариград)“

нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Портата Чалке''' ([[грчки]]: ''Χαλκῆ Πύλη'') претставувала главната церемонијална порта во [[Големата палата наво Константинопол]] во времето на [[Византија]]. Во превод името значи бронзена порта, бидејќи дел од нејзиниот покрив бил покриен со позлатена [[бронза]]. Внатрешно портата била раскошно украсена со мермер и мозаици, а надворешноста пак со голем број на статуи. На неа во времето на [[византиско иконоборство|византиското иконоборство]] се наоѓала иконата на Исус и еден параклис кој нил посветен на [[Христос]], кој бил изграден во текот на [[10 век]]. Најверојатно портата била срушена во [[13 век]], а капелата во [[19 век]].