Информатика: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 94.100.22.210 (разговор), вратено на последната верзија на LaaknorBot)
Нема опис на уредувањето
'''Историја на информатиката'''
Зборот информатика за првпат се спомнува во Германија во 1957 година од страна на Карл Штајнбух. Информатиката ја има за основа математиката, електрониката, физиката и некои инженерски науки.
[[Чарлс Бебиџ]] во 19 век измислил нашинамашина која земала податоци, ги обработувала, и на некој начин обработените податоци ги покажувала. Во тоа време тоа бил механички систем, додека денес сметачите се електронски.
Еден од најголемите теоретичари на модерната информатика е англискиот математичар Алан Тјунинг. За време на втората светска војна работел на Енигма, машина која германската војска ја користела за шифрирање и дешифрирање на пораки. Тјунинг развил процес со кој сите пораки можеле да се дешифрираат. Во текот на тие истражувања настанала познатата Тјурингова машина.
 
Анонимен корисник