Разлика помеѓу преработките на „ЦЕРН“

Додаден 231 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Менува: pt:Organização Europeia para a Pesquisa Nuclear; козметички промени)
с
 
Моментално најкрупниот и најзначајниот проект на организацијата е направата [[Голем хадронски судирач]] со која се трага по тајните на создавањето на материјата во универзумот, особено по фундаменталната честичка наречена „[[Хигсов бозон]]“.
 
Македонија учествува со [[Национална агенција за нуклеарни технологии|Националната агенција за нуклеарни технологии]] на РМ.
 
== Финансирање ==