Денис Ричи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
Одбиена последната промена во текстот (од SWeko) и вратена ревизијата 2148130 на Luckas-bot
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од SWeko) и вратена ревизијата 2148130 на Luckas-bot)
=== Медалја на IEEE Richard W. Hamming===
 
1990 година Ричи и Томпсон ја добиле медалјата [[IEEE Richard W. Hamming Medal|IEEE Richard W. Hamming]] од [[Institute of Electrical and Electronics Engineers|IEEE]], "за ко-креирањетопронаоѓањето на оперативниот систем UNIX и програмскиот јазик C".<ref>{{cite web|url=http://www.ieee.org/documents/hamming_rl.pdf |title=IEEE Richard W. Hamming Medal Recipients {{en}}|publisher=[[IEEE]] |accessdate={{Start date|2011|5|29}}}}</ref>
 
=== Национална медалја за технологија ===
 
1999 година Ричи и Томпсон ја добиле [[Национална медалја за технологија|Националната медалја за технологија]] за 1998 година, ''за ко-креирањетокопронаоѓањето на UNIX оперативниот систем и програмскиот јазик C кои довеле до голем напредок во хардверот, софтверот и мрежните системи што пак предизвикало голем напредок и ја стимулирале целокупната индустрија а со тоа и ја зголемиле предноста на америка во областа на информатиката во однос на останатите.''<ref>[http://www.bell-labs.com/news/1998/december/9/1.html Ричи и Томпсон ја добиваат Националната медалја за технологија] {{en}}</ref>
<ref>[http://www.bell-labs.com/news/1999/april/28/1.html Ричи и Томпсон ја добија Националната медалја за технологија од претседаелот Бил Клинтон] {{en}}</ref>