Разлика помеѓу преработките на „Црвена боја“

Додадени 36 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: tt:Кызыл)
с
 
'''Црвената боја''' е боја од видливиот дел на [[електромагнетниот спектар|спектар]]от на [[светлина|светлината]]. [[Брановата должина]] на боја во спектарот е 625 - 700 [[нм]]. Со [[сина|сината]] и [[жолтаa|жолтата]] боја ги сочинуваат трите главни бои, а со нивно мешање ги добиваме останатите бои. Крвта најчесто има црвена боја. Често означува некои работи кои се важни, опасни или погрешни.
 
{{боја-Никулец}}
 
 
{{мрежни бои}}
 
[[Категорија:Бои]]