Јени џамија (Истанбул): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox religious building |building_name=Џамија Јени (Нова џамија)<br />Yeni Camii |image= Istanbul new mosque.jpg |caption= |lo...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Infobox religious building
|building_name=Џамија Јени (Нова џамија)<br />Yeni Camii
|image= Istanbul new2009 mosqueYeni Camii.jpgJPG
|caption=
|location=[[Истанбул]], [[Турција]]
|leadership=
|website=
|architect= '''Давид Ага, Далгик Ахмед, Мустафа Ага'''
|architecture_type=[[џамија]]
|architecture_style=
|dome_dia_outer=
|dome_dia_inner= 17.5 метри
|minaret_quantity= 2 1
|minaret_height=
|spire_quantity=