Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
'''Хасан бег Приштина''' (на [[албански]]: ''Hasan Bej Prishtina'') е албански политичар, роден 1873 година во Вучитрн, Косово, тогаш во [[Отоманската империја]], починал на 13 август 1933 година во Солун. Пред Првата светска војна игра важна улога во албанското движење за независност. Во 1921 година кратко време бил премиер на [[Албанија]].
== Биографија ==
Хасан бег Приштина потекнува од богато земјоделско семејство. Изучувал право во Истанбул. По [[Младотурската револуција]] од 1908 година е избран за пратеник во Османлискиот парламент. Приближно во тоа време го менува семејното презиме од Бериша во Приштина и гоја додава кон своето презимето титулата ''"бег"''.
 
По Албанското востание од 1910 година Хасан бег Приштина станува пратеник во Османлиската парламент. Во 1912 година е раководител на Албанското востание од 1912 година, за време на кое нуди создавањето на албанско-македонска држава во Македонија<ref>{{cite book
На 7 декември 1921 година Хасан бег Приштина е избран за премиер. Тој останал на оваа функција само неколку дена. Причина е интервенцијата на Ахмед Зогу, кој е принуден да ги отстрани косовските Албанци националисти од парламентот и владата за да избегне судир со Југославија.
 
Во февруари 1923 година Хасан бег и неговите најблиски приврзаници се принудени да ја напуштат Албанија. Во летото 1924 настапува имало нова промена во албанската политика. Владата на Фан Ноли поддржува испраќање на една албанска делегација во Женева, во Друштвото на народите за поплаки против српските власти во Косово. Член на делегацијата е и Хасан бег Приштина.
 
Откако на крајот на 1924 година Ахмет Зогу ја презема со помош на Југославија повторно власта во Албанија, Хасан бег е принуден да ја напушти Албанија засекогаш. Тој си купува куќа во Солун, каде што живее..
 
На 14 април 1933 година [[Иван Михајлов]], [[Анте Павелиќ]] и Хасан бег Приштина изработуваат проект за сојуз меѓу ВМРО, Усташите и косовскиот комитет за соработка против Југославија. На 13 август 1933 година е убиен од албанецот Ибрахим Чело. Не се знае со сигурност дали се работи за крвна одмазда или за убиство по наредба на Ахмед Зогу. Погребан е во [[Кукс]].