Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 454 бајти ,  пред 10 години
[проверена преработка][проверена преработка]
| quote = ... providing strong support for an Albania taking up arms for the cause of freedom.}}</ref>, поддржан од британскиот конзул во [[Скопје]]. За време на [[Првата балканска војна]] Хасан бег се обидува да ја спречи поделбата на териториите населни од албанското населние помеѓу [[Црна Гора]], [[Србија]] и [[Грција]].
 
Со објавувањето на албанската независност Хасан бег Приштина ја поддржува првата влада на [[Исмаил Кемал]], чија власт се протегала до [[Елбасан]]. Во 1913 година добива за кратко време министерска должност, која реално не можел да ја извршува.
 
== Извори ==