Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 124 бајти ,  пред 11 година
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
'''Хасан бег Приштина''' (на [[албански]]: ''Hasan Bej Prishtina'') е албански политичар, роден 1873 година во Вучитрн, Косово, тогаш во [[Отоманската империја]], починал на 13 август 1933 година во Солун. Пред Првата светска војна игра важна улога во албанското движење за независност. Во 1921 година кратко време бил премиер на [[Албанија]].
== Биографија ==
[[Категорија:Албански политичари]]
[[Категорија:Албански државници]]