Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 27 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{во изработка}} {{Инфокутија за личност | име = Хасан Приштина | портрет = Hasa...)
 
Нема опис на уредувањето
}}
'''Хасан бег Приштина''' (на [[албански]]: ''Hasan Bej Prishtina'') е албански политичар, роден 1873 година во Вучитрн, Косово, тогаш во [[Отоманската империја]], починал на 13 август 1933 година во Солун. Пред Првата светска војна игра важна улога во албанското движење за независност. Во 1921 година кратко време бил премиер на [[Албанија]].
== Биографија ==