Разлика помеѓу преработките на „Кубен метар“

Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Metre-cube-beton-p1040192.jpg|мини|Еден кубен метар [[бетон]]]]
'''Кубен метар''' (симбол: '''м<sup>3</sup>''' или '''m<sup>3</sup>''') е [[SI изведена SI единица]] за [[волумен]] (зафатнина). It is the volume of a [[коцка]] со страна долга еден [[метар]]. Поранешни мерки за оваа количина се [[стер]]от и килолитарот.
 
== Претворање ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:МеркиЕдиници за зафатнина]]
[[Категорија:Изведени SI единици]]