Сантиметар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 290 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
Сантиметарот, (симб. '''см'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/сантиметар „сантиметар“] - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет (но често се среќава и погрешното '''цм''')</ref> или '''cm''' е единица за должина еквивалентна на 1/100 од [[метар|метарот]], и е припаѓа на [[SI]] системот, во делот единици за должина. Сантиметарот е исто така и дел од [[метрички систем|метричкиот систем]]. Еквивалентна единица за [[површина]] е [[сантиметар квадратен]], соодветна единица за [[волумен]] е [[сантиметар кубен]].
 
{{Unit of length
Ред 8:
 
[[милиметар]] &lt;&lt; [[сантиметар]] &lt;&lt; [[дециметар]] &lt;&lt; [[метар]] &lt;&lt; [[километар]]
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Единици за должина]]