Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Додадени 3 бајти ,  пред 8 години
с (r2.6.4) (Бот Додава: rue:Назывникы)
 
== Историја ==
Зборот доаѓа од [[Латински јазик|латинскиот]] збор ''nomen'' кој значи „[[име]]“. Зборовните групи како именките за првпат биле објаснети од [[Санскрит]]скиот граматичар [[Панини (граматичар)|Панини]] и античките Грци како [[Дионисиос Тракс]]. Тие биле дефинирани со изрази од нивните тогашни [[морфологија (лингвистика)|морфолошки]] знаења. На пример, во Античка Грција, именките ги споредувале со [[падеж]]ите, како датив и акузатив :)
 
== Наводи ==
Анонимен корисник