Светлински тек: Разлика помеѓу преработките

Одземени 263 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Светлосниот честопати се користи како како објективна мерка на полезна светлина што зрачи од некој извор, и како таква се наведува на опаковката на [[светилка|светилките]]. Штедливите потрошувачи обично го споредуваат светлосниот тек на разни светилки бидејќи така добиваат претстава за количеството на светлина што ќе го добијат од неа. Оваа мерка е корисна и при споредбата на [[светлосна делотворност|светлосната делотворност]] кај [[светилка со вжарено влакно|жаречките]] и [[компактна флуоресцентна светилка|компактните флуоресцентни]] светилки.
 
Мерката не се користи за споредување на [[блескавост]]а, бидејќи ова е субјективо восприемање што зависи од растојанието од изворот на светлина.
 
{{SI единици за светлина}}