Светлински тек: Разлика помеѓу преработките

Додадени 76 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: [[Податотека:Luminosity.png|мини|десно|400п|Фотопна (црно) и скотопна (зелено) функција на сја...)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Luminosity.png|мини|десно|400п300п|Фотопна (црно) и скотопна (зелено) функција на сјајност. TheХоризонталната horizontalоска axisприкажува isбранова wavelengthдолжина inво нанометри (nm).]]
[[Податотека:Luminance_Chamber.jpg|мини|десно|250п|[[Улбрихтова топка]] (интегратор) за мерење на светлосниот тек од еден извор.]]