Разлика помеѓу преработките на „Тесла (единица)“

Додадени 219 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Тесла''' (симб. '''T''') е изведена SI единица за магнетна индукција (...)
 
с
[[Податотека:100RSD front.jpg|мини|десно|300п|Физичката единица на банкнота од 100 [[Српски динар|динари]] со ликот на Никола Тесла]]
'''Тесла''' (симб. '''T''') е [[изведена SI единица]] за [[магнетно поле|магнетна индукција]] („густина на магнетен тек“). Една тесла е еднаква на еден [[вебер (единица)|вебер]] на [[квадратен метар]]. Усвоена е во [[1960]] и именувана во чест на српскиот пронаоѓач [[Никола Тесла]].<ref>Усвајање назива "Тесла" за међународну јединицу магнетне индукције, Електротехнички институт "Никола Тесла", Годишњи извештај за 2006. годину, Срђан Спиридоновић, ISSN 1820-256X</ref>