Разлика помеѓу преработките на „Кулон“

Додадени 8 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Единица | bgcolour = | name = кулон | image = | caption = | standard = изведена SI единица | quanti...)
 
с
:<math>1 \mathrm{C} = 1 \mathrm{A} \times 1 \mathrm{s}</math>
 
Еден кулон е и одвишокот напон на позивитнапозивитната страна на [[електричен капацитет|капацитеткапацитетот]] од еден [[фарад]] со разлика на потенцијалот од еден [[волт]]:
:<math>1 \mathrm{C} = 1 \mathrm{F} \times 1 \mathrm{V}</math>