Андре Мари Ампер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 197 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
discoveries
}}
'''Андре-Мари Ампер''' ([[фр.]] ''André-Marie Ampère'', [[22 јануари]] [[1775]] - [[1836]]), основач на [[електродинамика]]та, француски [[физичар]] и [[математичар]]. ЈаТој засновае основоположник на теоријата на магнетизам|магнетизмот во нераскинливата врска со [[електрична струја|електрицитетот]]. иГо го пронајдеоткрил и го проучувашепроучувал заемното дејство на електричните струи.
 
Во негова чест е наречена единицата за јачина на струјата [[ампер]] (A)