Разлика помеѓу преработките на „Скалар“

Одземени 73 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: ar:كمية قياسية (رياضيات))
с
Во [[математика]]та, под поимот скалар се подразбира величина која во себе носи „информација“ само за [[количество]] (квантитет[[физичка величина|величина]]). Основен и најчест пример за скаларни величини во математиката се [[Број|броевите]]. Во [[физика]]та под поимот скалар се подразбира, речиси секогаш, токму број. Наспроти ''скаларните величини'' стојат ''[[Вектор|векторските величини]]''.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
<div align=center>{{Никулец од областа на математиката}}</div>
 
Во [[математика]]та, под поимот скалар се подразбира величина која во себе носи „информација“ само за [[количество]] (квантитет). Основен и најчест пример за скаларни величини во математиката се [[Број|броевите]]. Во [[физика]]та под поимот скалар се подразбира, речиси секогаш, токму број. Наспроти ''скаларните величини'' стојат ''[[Вектор|векторските величини]]''.
 
Разликата меѓу скаларите и векторите во математиката е, на моменти и, не толку очигледна но клучна. Така исти операции може да бидат дефинирани сосем различно во однос на тоа дали елементите со кои се оперира се исклучиво скалари, исклучиво вектори или се оперира со скалар и вектор. Така на пример кај [[множење]]то во [[Линеарна алгебра|линеарната алгебра]] имаме:
 
при што сите три производи се дефинирани различно и само за одреден тип величини.
 
 
{{математика-никулец}}
 
[[Категорија:Математика]]