Разлика помеѓу преработките на „Енергија“

Одземен 21 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ne:ऊर्जा)
с
'''ЕнергијаЕнергијата''' е фундаменталенфундаментална [[квантитетфизичка величина|величина]] што секој физички [[систем]] го поседува. Таа ни овозможува да предвидиме колку [[работа]] системот може да заврши или колку [[топлина]] може да размени.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Енергија''' е фундаментален [[квантитет]] што секој физички [[систем]] го поседува. Таа ни овозможува да предвидиме колку [[работа]] системот може да заврши или колку [[топлина]] може да размени.
 
== Енергија и енергенси ==