Разлика помеѓу преработките на „Исидор Милетски“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Исидор од Милет најпознат е по тоа што заедно со [[Антимиј од Трал]] во периодот од 532 до 537 година ја проектирале катедралната црква [[Аја Софија|Света Софија]] во [[Константинопол]], денешен [[Истанбул]], [[Турција]] по наредба на византискиот император Јустинијан I. Оваа катедрала била најголема во светот речиси илјада години, со изградбата на катедралата во Севиља во 1520 година
 
Исидор предавал физика во [[Александрија]], а подоцна и во Константинопол.
 
[[Категорија:Византијци од 6 век]]