Разлика помеѓу преработките на „Исидор Милетски“

Додадени 586 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност
|име= Исидор од Милет
|портрет=
|px=220px
|опис=
|роден-дата= 442
|роден-место=
|починал-дата= 537
|починал-место=
|занимање = архитект, математичар и физичар
}}
 
'''Исидор од Милет''' ([[грчки]]: ''Ισίδωρος ο Μιλήσιος'', 442 - 537) бил доцноантички архитект, математичар и физичар.
 
Исидор од Милет најпознат е по тоа што заедно со [[Антимиј од Трал]] во периодот од 532 до 537 година ја проектирале катедралната црква [[Аја Софија|Света Софија]] во [[Константинопол]], денешен [[Истанбул]], [[Турција]] по наредба на византискиот император Јустинијан I. Оваа црквакатедрала станалабила најголема заво светот речиси илјада години, со изградбата на катедралата во Севиља во 1520 околугодина
 
Исидор предавал физика во Александрија, а подоцна и во Константинопол.