Разлика помеѓу преработките на „Исидор Милетски“

Додадени 546 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Исидор од Милет''' ([[грчки]]: ''Ισίδωρος ο Μιλήσιος'', 442 - 537) бил доцноантички архитект, математичар и физичар.
 
Исидор од Милет најпознат е по тоа што заедно со [[Антимиј од Трал]] во периодот од 532 до 537 година ја проектирале катедралната црква [[Аја Софија|Света Софија]] во [[Константинопол]], денешен [[Истанбул]], [[Турција]] по наредба на византискиот император Јустинијан I. Оваа црква станала најголема за околу