Разлика помеѓу преработките на „Животна средина“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: su:Lingkungan hirup)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Hopetoun falls.jpg|мини|десно|385px|Многу внимание е посветено на заштита на природните карактеристики на [[Хоуптаун Фолс]], [[Австралија]].]]
Под '''животна средина''' се подразбира збирот од сите надворешни фактори (биотички и абиотички) на кои е изложен еден [[организам]]. Биотички (живи) фактори се влијанијата од членовите на истиот или друг [[Вид (биологија)|вид]] врз развитокот и опстанокот на единката, додека абиотички се неживите фактори - влијанијата на почвата, водата и воздухот врз организмите.
== Абиотички фактори ==
 
Главни абиотички фактори се [[светлина]], [[температура]], [[вода]], [[Атмосфера|атмосферските]] [[гас]]ови и [[ЈонизирачкаЈонизирачко радијацијазрачење|јонизирачкатајонизирачкото радијацијазрачење]], кои влијаат на формата и функцијата на единката.
 
=== Светлина ===