Разлика помеѓу преработките на „Гига-“

Одземени 24 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Гига (единица) преместена како Гига- преку пренасочување)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Гига''' (''giga''; симбол '''G''') е префикс во [[СИSI систем]]от системот и единица којакој означува 1×10<sup>9</sup> или милјарда, 1 000 000 000.
 
ЕдиницатаПрефиксот билае потврденапотврден во [[1960]]. Зборот потекнува од [[грчки јазик|грчкиот јазик]] γίγας, и значи ''џин''.
 
== Пример на употреба ==
 
* [[Гигабајт]] — капацитет на [[хардтврд диск]], на пример 120 GBГБ
* Гигахерц — брзина на пресметување на компјутерски [[процесор]], на пример 3 GHz = 3 000 000 000 [[Херц|Hz]]
Поголемо од гигабајт е [[терабајт]]от. Ако 1 гигабајт содржи 1000 [[мегабајт]]и тогаш 1 терабајт содржи 1000 гигабајти.
 
[[Категорија:SI системпрефикси]]
 
[[ar:جيجا]]