Секунда: Разлика помеѓу преработките

Одземени 115 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Секундата''' (симб. '''с''', '''s'''; крат. '''сек.''', '''sec.''') е [[основна SI единица]] за [[време]]. Во Меѓународниот систем за мерни единици.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Викиречник}}
'''Секунда''' (symbol: s; abbreviation: sec.) е единица мерка за време. Во Меѓународниот систем за мерни единици (International System of Units ([[SI]]) е основна мерка за време.
 
SI префиксите се додаваат на зборот секунда за означување на помали делови од секундата, како што се [[милисекунда]] (илјадити дел од секундата), или пак за поголеми периоди како што се [[килосекунда]] (илјада секунди). Ова последново во пракса не се користи толку често
 
== Меѓународна секунда ==
Според Меѓународниот систем на мерни единици [[SI]]), секундата е дефинирана како времетраење на 9,192,631,770 [[Период (физика)|периоди]] на радиацијатазрачењето која соодветсвува на преминот помеѓу двете [[Хиперфина структура|хиперфини нивоа]] на [[атом]]от на [[цезиум]]-133.
 
Стандарден симбол за означување на секундата е '''s''' (види [[ISO 31-1]]).