Сѐ за мојата мајка: Разлика помеѓу преработките

с
поправка на правопис, граматички поправки, промени во стилот
с (r2.7.1) (Бот Додава: ca:Todo sobre mi madre)
с (поправка на правопис, граматички поправки, промени во стилот)
}}
 
'''''Сѐ за мојата мајка''''' ({{lang-es|Todo sobre mi madre}}) е филм на [[Шпанија|шпанскиот]] [[режисер]] [[Педро Алмодовар]] снимен во [[1999]] година. ТемитеФилмот вообработува филмоткомплексни сетеми како [[сида]], [[трансвеститизам]], [[сексуален идентитет]], [[пол]], [[религија]], верба и [[егзистенцијализам]]. Со класичен трагикомичен допир, филмот претставува три сериозни теми преку темен хумор.
 
Дејството во филмот потекнува од еден претходен филм на Алмодовар, „[[Цветот на мојата тајна]]“, во кој студенти по медицина се учат како да убедат една ожалостена мајка да даде согласност органите на син ѝ да бидат донирани за трансплантација.
== Заплет ==
Мануела е медицинска сестра која живее и работи во Мадрид со својот син тинејџер Естебан, кој сака да биде писател и никогаш го нема запознаено својот татко.
 
== Сиже ==
Една вечер, по театарската претстава ''„Трамвај наречен желба“'', Естебан сака да добие автограм од глумицата Ума Рохо, која ја игра главната улога во претставата, Бланш Дубоа, но го удира кола и умира. По оваа несреќа, Мануела оди во Барселона да го најде таткото на Естебан, трансвеститот Лола кој работи како проститутка, за да го извести дека имал син. Додека е во Барселона, Мануела ќе се најде и со стар добар пријател, трансвеститот Слатка. Исто така, ќе ја запознае сестрата Роса, млада и бремена калуѓерка која го познавала поранешниот сопруг на Мануела, а ќе се здружи и со Ума Рохо, актерката која син ѝ ја обожуваше.
Мануела е медицинска сестра која живее и работи во [[Мадрид]] со својот синсинот тинејџер Естебан, кој сака да биде писател и никогаш го нема запознаено својот татко.
 
Една вечер, по театарската претстава ''„Трамвај наречен желба“'', Естебан сака да добиеземе автограм од глумицата Ума Рохо, која ја игра главната улога во претставата, Бланш Дубоа, но го удира кола и умира. По оваа несреќа, Мануела оди во Барселона да го најде таткото на Естебан, трансвеститот Лола кој работи како проститутка, за да го извести дека имал син. Додека е во Барселона, Мануела ќе се најде и со стар добар пријател, трансвеститот Слатка. Исто така, ќе ја запознае сестрата Роса, млада и бремена калуѓерка која го познавала поранешниот сопруг на Мануела, а ќе се здружи и со Ума Рохо, актерката која син ѝ ја обожуваше.
Алмодовар го завршува филмот со посвета: „За сите актерки кои глумеа актерки. За сите жени кои глума. За мажите кои глумат и се претвораат во жени. За сите луѓе кои сакаат да бидат мајки. За мојата мајка.“
 
Алмодовар го завршува филмот со посвета: „За сите актерки кои глумеа актерки., Заза сите жени кои глума.глумат, Заза мажите кои глумат и се претвораат во жени., Заза сите луѓе кои сакаат да бидат мајки. За мојата мајка ми“.
 
== Улоги ==
 
== Критики ==
''Сѐ за мојата мајка'' е општо-прифатен како најзрелиот филм на Алмодовар досега. <ref>David Ansen, "The Man of La Mancha." ''Newsweek'' 5 Dec. 1988;</ref><ref> Celestine Bohlen, "Spain's Freest Spirit Gives Maturity a Try." ''The New York Times'' 18 Jan. 1998</ref><ref> Richard Corliss, "Pedro on the Verge of a Nervy Breakthrough." ''Time'' 30 Jan. 1989</ref><ref> Richard Corliss, "Loving Pedro." ''Time'' 15 Nov. 1999</ref><ref> Lynn Hirschberg, "The Redeemer." ''The New York Times Magazine'' 5 Dec. 2004</ref><ref> Brendan Lemon, "A Man Fascinated by Women, as Actresses." ''The New York Times'' 19 Sep. 1999</ref><ref> Alan Riding, "Almodovar Takes the Pulse of Spain in Transition." ''The New York Times''. 11 Feb. 1990'</ref> <ref>Jonathan Van Meter, "Man of Many Women." ''The New York Times Magazine'' 12 Sept. 1999.</ref> Доби [[Оскар за најдобар странски филм]] во [[1999]], Награда за најдобра режија на Канскиот филмски фестивал, седум Гоја награди вклучувајќи Најдобар филм, Најдобра режија и Најдобра женска главна улога за аргентинката Сесилија Рот. Ричард Шикел од магазинот Тајм, како и други критичари го прогласија за најдобар филм на годината.
 
== Белешки ==
<references />
 
== Надворешни врски ==
* {{official|http://www.sonypictures.com/classics/allaboutmymother/}}
* {{imdb title|0185125|Todo sobre mi madre (All About My Mother)}}
* {{Amg movie|179833|Todo sobre mi madre (All About My Mother)}}
* {{mojo title|allaboutmymother|Todo sobre mi madre (All About My Mother)}}
* {{rotten-tomatoes|all_about_my_mother|Todo sobre mi madre (All About My Mother)}}
* {{metacritic film|all-about-my-mother|Todo sobre mi madre (All About My Mother)}}
* [http://www.movie-sat.com/index.php?option=com_content&task=view&id=158&Itemid=9 Локации на снимање] на „Google Earth“
 
{{Филмови на Педро Алмодовар}}
 
1.250

уредувања