Разлика помеѓу преработките на „Сименс (единица)“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: hr:Simens)
с
* ''R'' е [[Електричен отпор|електричниот отпор]],
* ''I'' е моменталниот [[електрицитет]] низ направата,
* ''V'' е падот на [[волтажанапон]]таот (разлика во електричниот потенцијал) низ направата.
 
Сименсот за спроводливоста ''G'' е дефиниран од:
=1&nbsp;Ω<sup>-1</sup>.
 
[[Категорија:ЕдинициМерни единици]]
[[Категорија:Електромагнетизам]]
 
[[af:Siemens]]