Сантиметар: Разлика помеѓу преработките

Одземени 55 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: sw:Sentimita, lmo:Ghel, sv:Centimeter Брише: arz:سنتيمتر (deleted))
сНема опис на уредувањето
Сантиметарот, со(симб. симбол'''см''' или '''cm''' е единица за должина еквивалентна на 1/100 од [[метар|метарот]], и е припаѓа на [[SI]] системот, во делот единици за должина. Сантиметарот е исто така и дел од [[метрички систем|метричкиот систем]]. Еквивалентна единица за [[површина]] е [[сантиметар квадратен]], соодветна единица за [[волумен]] е [[сантиметар кубен]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Сантиметарот, со симбол '''cm''' е единица за должина еквивалентна на 1/100 од [[метар|метарот]], и е припаѓа на [[SI]] системот, во делот единици за должина. Сантиметарот е исто така и дел од [[метрички систем|метричкиот систем]]. Еквивалентна единица за [[површина]] е [[сантиметар квадратен]], соодветна единица за [[волумен]] е [[сантиметар кубен]].
 
{{Unit of length
[[милиметар]] << [[сантиметар]] << [[дециметар]] << [[метар]] << [[километар]]
 
[[Категорија:Единици мерки за должина]]
 
[[ar:سنتيمتر]]