Разлика помеѓу преработките на „Хомосексуалец“

Додадени 115 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Менува: ta:நம்பி)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Rainbow flag flapping in the wind.jpg|thumb|300px|right|Знаме на ЛГБТ популацијатапопулацијДата]]
 
ДАВИД МИТРЕВСКИ ' ''Хомосексуалец''' или понекогаш '''геј''' ({{lang-en|gay}}, ''весел'') е сексуален идентитет на некоја [[хомосексуалност|хомосексуална]] личност. Геј како термин прв пат се појавува со [[Стонвол демонстрација]]та во 1969. Таа година основана е цела нова генерација организации, идентификувајќи се со зборот „геј“, што освен сексуалната ориентација значело и радикално нова основа на самоидентификација во смисла на отворен политички активизам. Сексуалниот идентитет произлегува од сексуалноста. Под тоа се подразбира сопствено опишување или прифаќање на разни идентитети кои се дел како такви важен сегмент на целокупниот психолошкиот и друштвениот живот на човекот. Во креирањето или прифаќањето на сексуалниот идентитет на личноста се повикува на право на самодефинирање - право на личноста да сама го дефинира својот идентитет и себе како личност, и право на самоидентификување. Исто така покрај термините „хомосексуалец“ и „геј“ се користи и терминот „педер“, најверојатно со француско потекло, но често овој термин има негативна конотација.ДАВИДЕ МИТРЕВСКИ Е ВОДАЧ НА ГЕЈ ЗДРУЖЕНИЕТО!
 
{{секс-никулец}}
Анонимен корисник