Разлика помеѓу преработките на „Тајпеј“

Одземени 107 бајти ,  пред 8 години
с
Бришење на "Taipei_montage.png", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Fastily п...
с (r2.7.2) (Бот Додава: ml:തായ്‌പെയ്)
с (Бришење на "Taipei_montage.png", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Fastily п...)
 
[[Податотека:Taipei montage.png|thumb|mini|right|Знаменитостите на Тајпеј]]
Тајпеј (на [[кинески]] : 臺北市 / 台北市, T'ai-pei) е де факто главен град на [[Тајван]] (односно [[Република Кина]])<br />
Според податоците од [[јануари 2007.]] во градот живеат 2.622.090 жители, а во широкото градско подрачје 10.072.918.