Разлика помеѓу преработките на „Римска брокула“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==Приготвување и вкус==
Како и обичната брокула, римската брокула треба да се готви само делумно, бидејќи во спротивно добива непријатна текстура. По состав е покревка од карфиолот, што значи дека е погодна за туршии и конзумирање во сирова состојба. Во споредба со обичната брокула и карфиолот, римската брокула има помек вкус, составот ѝ покремаст, по армомаарома потсетува на ореви, а по вкус нагорчува помалку од нив.
 
== Надворешни врски ==