Разлика помеѓу преработките на „Римска брокула“

Додадени 42 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==Опис==
Римската брокула личи на карфиол, но по боја е светлозелена, а [[соцветие]]то има [[самосличност|самосличен]] карактер, со разгранети [[творно ткиво|творни ткива]] кои образуваат [[логаритамска сипрала]]. Во овој смисол обликот приближно образува природен [[фрактал]]. Секоја пупка се состои од низа помали пупки, кои исто така образуваат логаритамски спирали. Оваа шема продолжува неколку пати, во сè помал размер. Фракталот е приближен биедејќи шемата завршува кога доаѓа до [http://www.nature.com/emboj/journal/v29/n9/covers/index.html достатно мал] размер.
 
Зеленчукот е богат со [[витамин Ц]], [[витамин К]], [[прехранбени влакна]] и [[каротеноиди]].