Хаски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 443 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Постојат два вида Хаски - сибирски поголем и малку помали, Алјаска. И двете имаат сина или кафена боја на очи, а 20 проценти имаат сина и кафеава боја на очи.
 
 
Потекло
Арктикот збор Хаски е контракција на Ескимо "... познат како Huskies, контракција на Huskimos, изговорот со оглед на зборот Ескимите од англискиот морнари на тргување садови." [5] Употреба на Хаски е снимен од 1852 за кучиња чувани од Ескимо луѓе.
 
 
== Видете исто така ==
Анонимен корисник