Хаски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 508 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: es:Husky, nl:Poolhond Брише: vi:Chó husky)
Нема опис на уредувањето
{{Otheruses}}
'''Хаски''' е генерален поим за повеќе раси на кучиња кои се користат како [[кучиња за влечење санки]]. Поради нивната јачина и издрживост, името ''хаски'' се користи многу често за спортски маскоти. Хаските биле примарно користени како кучиња за влечење санки во северните региони, но сега се чуваат и како миленичиња. Историски, зборот ''хаски'' е видоизменета варијанта на дерогативниот збор "ески", кој го користат [[инуит]]ските племиња откриени од страна на Европјаните кои навлегле во нивните области.
 
Хацки
Хаски се средни големи кучиња одгледани посебно за да преживеат во поларни услови. Во врска се со Samoyed и Алјаска Malamute.
 
Постојат два вида Хаски - сибирски поголем и малку помали, Алјаска. И двете имаат сина или кафена боја на очи, а 20 проценти имаат сина и кафеава боја на очи.
 
== Видете исто така ==
Анонимен корисник