Разлика помеѓу преработките на „Долмабахче“

Додадени 338 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: nl:Dolmabahçepaleis; козметички промени)
{{Infobox building
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|name = Dolmabahçe Palace
{{инфокутија Музеј
|име=image Долмабахче<br /> Dolmabahçe Sarayе = Dolmabahce.jpg
|caption = Dolmabahçe Palace as seen from the Bosphorus
|слика= Dolmabahce.jpg
|map_type =
|основан= [[1853]], како седиште на Отоманската империја
|map_caption =
|локација= [[Истанбул]], [[Турција]]
|latd = 41|latm = 02|lats = 22|latNS = N
|посетители=
|longd = 29|longm = 00|longs = 06|longEW = E
|директор=
|iso_region = TR
|вебстраница= http://www.dolmabahce.gov.tr Department of National Palaces | Dolmabahçe Palace]
|coordinates_display = title
|location = [[Istanbul]], [[Turkey]]
|architect = [[Garabet Balyan]]
|client = Ottoman sultans
|engineer =
|start_date = 1843
|completion_date = 1856
|date_demolished =
|cost =
|structural_system =
|building_type = Palace (1453-1853)
|owner = Turkish state
|style = [[Baroque architecture|Baroque]]
|size =
}}
'''Долмабахче''' ([[турски јазик|турски]]: ''Dolmabahçe Sarayе'') е [[дворец]] во [[Истанбул]], [[Турција]]. Се наоѓа во [[Босфор|европскиот]] дел на градот. Овој објект е првиот [[дворец]] којшто бил изграден во [[Османлиска империја|Османлиската империја]]. Бил граден во времето на [[Абдул Меџит I]] во периодот помеѓу [[1842]] и [[1853]] година. До [[1922]] година служил за резиденција на [[султан|султанот]]. По [[1922]] година во него живеал [[Кемал Ататурк]]. Денеска е претворен во [[музеј]].