Количник: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Во [[математика]]та, '''количник''' е резултатот од операцијата [[делење]].<ref>{{цитирана книга|last=Андреевски|first=Венцислав П.|title=Прирачник за математички поими и формули|publisher=Винсент графика|location=Скопје|date=2007|pages=57|chapter=3.2.4. Делење|isbn=978-9989-2474-4-6}}</ref> На пример,Ако имаме <big><code>6:3=2</code></big>. Кога го делиме 6 со 3, количникот е 2. Бројот 6 е [[делење|деленик]], а бројот 3 е [[делител]]. Количникот е број кој претставува колку пати делителот го дели деленикот.
 
Поимот „количник“ може да се однесува и само на [[цел број|целобројниот]] дел од резултатот при делењето. На пример, количникот на <big><code>13:5</code></big> ќе биде 2, а [[остаток (математика)|остатокот]] ќе биде 3.