Разлика помеѓу преработките на „Њутн (единица)“

Одземени 57 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
Во [[физика]], '''њутн''' (симбол: N) е [[SI систем на мерки|SI]] единица за [[сила]], именувана според англискиот научник [[Исак Њутн]] во чест на неговото дело во [[класична механика|класичната механика]].