Разлика помеѓу преработките на „Фунта на квадратен инч“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|десно|250п|[[Манометар означен со psi (црвено) и kPa (црно)]] '''Ф...)
 
с
[[Податотека:Psidial.jpg|мини|десно|250п|[[Манометар]] означен со psi (црвено) и [[kPa]] (црно)]]
'''Фунта на квадратен инч''' или поточно, '''фунта-сила на квадратен инч''' (симболи: '''psi''', '''lbf/in<sup>2</sup>''', '''lb<sub>f</sub>/in<sup>2</sup>''', '''lbf/sq&nbsp;in''', '''lb<sub>f</sub>/sq&nbsp;in''') е [[мерна единица|единица]] за [[притисок]] или [[напрегање (механика)|напрегање]] од системот на англоамерикански единици. Единицата го претставува притисокот од една [[фунта (единица)|фунта]] (453,6 гр.)<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/en-mk/avoirdupois* фунта (avoirdupois)] - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет</ref> врз површина од еден [[квадратен инч]]: