Разлика помеѓу преработките на „Тршиќ“

Додаден 21 бајт ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (robot Dodaje: fr:Tršić)
с
'''Тршиќ''' ([[српски јазик|српски]]: ''Тршић'') се село близу [[Лозница]] во [[Србија]].
 
Познато е како родно место на [[Вук Стефановиќ Караџиќ]]; каде се наоѓа негова реконструирана куќа и споменик. Оваа знаменитост привлекува многу туристи.