Разлика помеѓу преработките на „Сулејман Демирел“

с
Робот: Форматирам ISBN
с (r2.6.4) (Бот Додава: kk:Сүлеймен Демирел)
с (Робот: Форматирам ISBN)
| religion = [[Ислам]]
}}
'''Сулејман Демирел''' ([[турски]]: ''Süleyman Demirel'') ({{роден на|1|ноември|1924}} во {{роден во|Атабеј}}<ref>Kahraman, A., Islamkoylu Suleyman, Ankara 1998, ISBN No: 9755840141</ref>) е турски политичар.
 
Демирел завршил на [[Технички универзитет (Истанбул)|Техничкиот универзитет]] во [[Истанбул]] во [[1948]] година. Во текот на [[1968]] година влегол во политичкиот живот на земјата и бил избран за пратеник во турскиот парламент од партијата на справедноста. По три години застанал на чело на партијата, а на [[27 октомври]] [[1965]] година тој станал најмладиот [[премиер на Турција]]. Во текот на својот мандат водел политика на зближување на земјата кон [[НАТО]], а во меѓу време вовел редица реформи за развој на селското стопанство.
2.347

уредувања