Разлика помеѓу преработките на „Џанг Хенг“

Додаден 1 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ar, bg, bo, bs, ca, de, es, fa, fi, fr, gl, hr, id, it, ja, jv, ko, lv, nl, no, pl, pt, ru, sh, sl, sr, sv, th, tl, tr, ug, ur, war, za, zh, zh-classical, zh-yue)
[[Податотека:Zhang Heng.jpg|thumb|mini|Кинеска поштенска марка со ликот на Џанг Хенг]]
 
'''Џанг Хенг''' ({{роден|||78}} -{{починал|||139}}) бил кинески астроном.
 
И покрај скромната и ненаметлива природа, Џан Хенг станал висок чиновник на дворот на царевите во [[Источен Хад]]. Тој бил одличен [[математичар]], царски чиновник, пронаоѓач, [[картографија|картограф]], [[географија|географ]], артист и [[поет]]. Неговите изуми и списи се маѓу највлијателните во тој период, а неговото значење во областа на [[астрномија]]та се споредува со неговиот грчки современик [[Птоломеј]].