Разлика помеѓу преработките на „Џанг Хенг“

Додадени 255 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{Во изработка}}
[[Податотека:Zhang Heng.jpg|thumb|mini|Кинеска поштенска марка со ликот на Џанг Хенг]]
 
'''Џанг Хенг''' ({{роден|||78}}-{{починал|||139}}) бил кинески астроном.
 
==Подоцнежни достигнувања==
[[Податотека:EastHanSeismograph.JPG|mini|260px|Реплика на сеизмометарот на Хенг]]
Но, тоа не го спречило Џанг во натамошните достигнувања. Прво било армилираната сфера на воден погон што ја усовршил благодарение на деталното проучување на ноќното небо и на одличното познавање на механиката, неопходна да го сврти механизмот во текот на една година. Можеби е најпознат неговиот сеизмометар што ги бележел оддалечените земјотреси и ја утврдувал насоката каде тие се случувале. во 132 година тоја го претставил сеизмометарот на дворот, но дури во 138 година била потврдена неговата прецизност.