Разлика помеѓу преработките на „Вавилон“

Одземени 4 бајти ,  пред 9 години
с (r2.7.2+) (Бот Додава: pnb:بابل)
 
 
За прв пат името Вавилон се споменува во текот на 3000 година п.н.е.. Околу 2200 г. П.н.е. Вавилон бил известен и како храмско место. Во време на царувањето на големиот цар [[Хамурапи]] (1792-1750 г. пр. Хр.) градот добил голема улогоулогa во стариот [[Ориент]]. Тој завладеел со цела [[Месопотамија]] и е познат пред се по Кодекс Хамурапи, еден од првите владетели кои се придржувал на закони. (Видете: Вавилонско право). Од тоа време наваму продолжил да биде главен град на Вавилонија, иако за време на 440-годишната доминација од Каситите (1595-1185), градот бил преименуван во Карандиунаш.
Ги изградил Набукодоносор за својата жена, ќерка на Сијаксарс, крал на Медеса. Најраниот запис на Вавилон е обележан со дата и табла, за време на владеењето на Саргон од Акад. Околу 20 век п.н.е. бил окупиран од Аморитите (номадско Семитско племе), преплавувајќи ја Месопотамија од запад.
Првата Вавилонска династија била основана од Субу-абум, но градот-држава немал многу овластувања на околната територија, сè додека не станал главен град на Хамурабиевата империја.
Во 331 година п.н.е. [[Дариј III]] бил поразен од страна на [[Александар Македонски]] во битката кај Гавгамела. Во октомври истата година, Александар со својата војска влегол во градот и бил дочекан како ослободител. Под негово раководство, градот повторно се развил и станал голем трговски центар. Но по смртта на [[Александар Македонски|Александар]] неговото царство било поделено помеѓу неговите генерали и бил подложен на многу војни, поради кое градот многу се запустил веќе во 275 година п.н.е.
Градот исто така е познат и по познатата Вавилонска кула. Градот бил откриен помеѓу 1899 и 1917 година од страна на германскиот археолог Роберт Колдевеј. Според античкиот историчар [[Херодот]], Вавилон бил “еден огромен град, раскошно изграден како ниту еден друг град во светот“. Градот би требалода има 86 километри должина изграден на три или четири катови.
Вавилон бил изграден од двете страни на [[река]] [[Еуфрат]]. Градот бил опкружен од двојна градба.
 
 
 
== Градот според Библијата ==
Анонимен корисник