Разлика помеѓу преработките на „Сјуник“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: pnb:صوبہ سیونک)
ISOCode = AM.SU|
FIPSRegionCode = AM08|
Website = www.syunik.gov.am
}}
 
'''Сјуник''' ([[Ерменски јазик|ерм.]] -Սյունիք, се преведува и како ''Сиуник'', ''Сивник'', или ''Сјуниг'') е најјужната провинција на [[Ерменија]]. Се граничи со [[Вајоц Ѕор]] на север, [[Азербејџан]]овата енклава [[Нахчиван]] на запад на исток, и [[Иран]] на југ. Главен град е [[Капан]]. Други поголеми и поважни градови се: [[Горис]], [[Сисиан]], [[Мегри]], [[Агарак]], и [[Дастакерт]].
12

уредувања