Разлика помеѓу преработките на „Квадратна стапка“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: simple:Square foot)
с
'''Квадратната стапка''' ([[англ.]] ''square foot'') е [[британски мерни единици|британска]] / [[американски мерни единици|американска]] ([[метрички систем|неметричка]]) единица мерка за [[површина]], која главно се употребува во [[САД]], [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] и [[Канада]]. Мерката се дефинира како [[плоштина]]та на [[квадрат]] со страни со [[должина]] од 1 [[стапка (должина)|стапка]] (0.,333... [[јарда|јарди]], 12 [[инч]]и, или 0.,3048 [[метар|метри]]). За споредба, просечната куќа за едно семејство во САД во 2007 г. била со вкупна подна површина (т.е. сите спратови заедно) од околу 2500 квадратни стапки.<ref>http://www.census.gov/const/C25Ann/sftotalmedavgsqft.pdf</ref>
 
== Знаци ==
Во архитектурата често се употребува, полниот назив или пак „по квадратна стапка“ (''per square foot''), додека за [[недвижности]] и планови на објекти се користи прост квадрат прецртан со дијагонална линија. Понекогаш мерката се запишува и како квадрат со вертикална линија што го дели на пола:
 
1 инч (inch) = 2.,54 [[сантиметар|сантиметри]]
 
1 [[квадратен метар]] = 10.,764 ''квадратни стапки''
 
== Претворање ==
* 144 [[квадратен инч|квадратни инчи]]
* 1/9 [[квадратна јарда|квадратни јарди]]
* 0.,01 „[[Квадрат (американска мерна единица)|квадрати]]“ (американски). (Квадратот (''square'') е единица која се користи за мерење на површината на покриви во САД, а се користела и во [[Австралија]] пред метрикацијата (и оттогаш) за мерење на површината на куќа или стан. 1 „квадрат“ (''square'') = 100 sq ft (квадратни стапки))
* ≈0.,00002295684 [[акр]]и
* 92 903.,04 [[квадратен милиметар|квадратни милиметри]]
* 929.,0304 [[квадратен сантиметар|квадратни сантиметри]]
* 0.,09290304 [[квадратен метар|квадратени метри]]
* 0.,000000092903040 [[квадратен километар|квадратни колометри]]
 
== Употреба низ историјата ==
Пред [[метрикација]]та, квадратната стапка се користела ширум [[Европа]], како дел од народните [[мерен систем|мерни системи]], кои значајно се разликувале од регион до регион. Еве некои примери:
* [[Баварија|Баварска]] квадратна стапка = 0.,0864751 m²
* [[Прусија|Пруска]] квадратна стапка = 0.,098504 m²
* [[Виена|Виенска]] квадратна стапка = 0.,099921 m²
* [[Париз|Париска]] квадратна стапка = 0.,105521 m² <ref>''Das Hauslexikon'', Том VI, Leipzig: Breitkopf und Härtel 1837, стр. 596</ref>
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
== Видете исто така ==
* [[Кубна стапка]]
* [[ГолеминскиВеличински редови (површина)]]
* [[Претворање на мерни единици]]
* [[Плоштина]]