Разлика помеѓу преработките на „Уникс“

Одземени 4.855 бајти ,  пред 9 години
Ја заменувам страницата со '{{Без извори|датум=октомври 2009}} {{Никулец од областа на информатиката}} '''Unix''' е ...'
(Ја заменувам страницата со '{{Без извори|датум=октомври 2009}} {{Никулец од областа на информатиката}} '''Unix''' е ...')
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
'''Unix''' е [[оперативен систем]]
'''Unix''' е [[оперативен систем]] за [[компјутер]]ски системи. Неговите основни особини се преносливост меѓу хардверски платформи, возможност да извршува истовремено повеќе процеси (''[[multitasking]]'') и способност истовремено да опслужува повеќе корисници. Unix е развиен во текот на шеесеттите години врз основа на оперативниот систем Мултикс. Развиен е од страна на [[Кем Томсон]], [[Денис Ричи]] и [[Даглас Мекилрој]], [[програмер]]и на американската телекомуникациска фирма [[АТ&Т]].
 
Unix има доживеано повеќе верзии и денес се во секојдневна употреба, меѓу други, верзиите на [[IBM]] и [[Sun Microsystems]] (''Sun Solaris''), како и во верзии на [[Слободен Софтвер]] на [[BSD Unix]] и [[Линукс]] (''Linux''). Интересно е тоа што Би-Ес-Ди ([[BSD]]) Unix имал во [[јадро]]то вграден код кој овозможувал поврзување на повеќе компјутери во мрежа. Мрежниот код на БиЕсДи се смета за претходник на [[Интернет]] протоколот [[TCP/IP]].Лого на UNIX оперативен систе е пингвинчето Такс.
 
 
=== Слоеви на Unix ===
 
Слоеви на интеракција помеѓу хардверот и корисникот:
* [[Јадро]] (кернел) -директна врска со хардверот
* Апликации (програми) и команди - интеракција со јадрото, а не директно со хардверот
* [[Интерпретер]] на команди (Шел)интеракција помеѓу корисникот и неговите програми со Unix командите
* Систем на прозорци, на пр.Х(не мора да постои) - интеракција најчесто со Шел, но може и директно со програмите
* [[Корисник]]от - интеракција со Шел или комбинација од системот на прозорци и Шел околината.
 
=== Надворешни информации и врски ===
* [http://www.makpcworld.com/index.php?option=com_content&view=article&id=139 UNIX] (на македонски)
* [http://www.unix.com/ The UNIX Forums - the Top UNIX & Linux Q&A on the Web ] (на англиски)
* [http://www.tru64.org Tru64.org] (на англиски)
* [http://www.enterpriseunix.org EnterpriseUNIX.org] (на англиски)
* [http://dmoz.org/Computers/Software/Operating_Systems/Unix/ Unix @ dmoz.org] (на англиски)
* http://www.UNIX-systems.org/ -- [[The Open Group]] UNIX System Homepage (на англиски)
* http://xahlee.org/UnixResource_dir/freebooks.html -- The Unix Pestilence (an anti-unix website) (на англиски)
* http://www.roesler-ac.de/wolfram/acro/index.htm -- The Unix Acronym List (на англиски)
* [http://tuxmobil.org/mylaptops.html UniX on laptops and notebooks] (на англиски)
 
[[Категорија:Оперативни системи]]
[[Категорија:Unix| ]]
 
[[af:Unix]]
[[als:UNIX]]
[[ar:يونكس]]
[[an:Unix]]
[[ast:Unix]]
[[az:UNIX]]
[[bn:ইউনিক্স]]
[[zh-min-nan:Unix]]
[[be:Unix]]
[[be-x-old:Unix]]
[[bg:Unix]]
[[bs:UNIX]]
[[br:Unix]]
[[ca:Unix]]
[[cv:UNIX]]
[[cs:Unix]]
[[cy:Unix]]
[[da:UNIX]]
[[de:Unix]]
[[et:UNIX]]
[[el:Unix]]
[[en:Unix]]
[[es:Unix]]
[[eo:Unikso]]
[[eu:Unix]]
[[fa:یونیکس]]
[[hif:UNIX]]
[[fr:UNIX]]
[[ga:UNIX]]
[[gl:UNIX]]
[[ko:유닉스]]
[[hy:UNIX]]
[[hi:यूनिक्स]]
[[hr:UNIX]]
[[ilo:UNIX]]
[[id:Unix]]
[[ia:UNIX]]
[[os:UNIX]]
[[is:Unix]]
[[it:Unix]]
[[he:Unix]]
[[kn:ಯುನಿಕ್ಸ್]]
[[ka:UNIX]]
[[kk:UNIX]]
[[la:Unix]]
[[lv:UNIX]]
[[lt:UNIX]]
[[hu:Unix]]
[[mg:UNIX]]
[[ml:യുണിക്സ്]]
[[mr:युनिक्स]]
[[ms:UNIX]]
[[cdo:Unix]]
[[my:ယူးနစ်စ်]]
[[nl:Unix]]
[[ne:युनिक्स]]
[[ja:UNIX]]
[[no:Unix]]
[[nn:Unix]]
[[oc:Unix]]
[[uz:UNIX]]
[[nds:Unix]]
[[pl:Unix]]
[[pt:Unix]]
[[kaa:Unix]]
[[ro:UNIX]]
[[ru:UNIX]]
[[sah:Unix]]
[[sc:UNIX]]
[[sq:UNIX]]
[[simple:UNIX]]
[[sk:Unix]]
[[sl:Unix]]
[[sr:Јуникс]]
[[sh:Unix]]
[[fi:Unix]]
[[sv:Unix]]
[[ta:யுனிக்சு]]
[[tt:Unix]]
[[th:ยูนิกซ์]]
[[tr:UNIX]]
[[uk:UNIX]]
[[ur:یونکس]]
[[vi:Unix]]
[[fiu-vro:Unix]]
[[yi:יוניקס]]
[[zh-yue:UNIX]]
[[bat-smg:UNIX]]
[[zh:UNIX]]
Анонимен корисник