Разлика помеѓу преработките на „Уникс“

Додадени 87 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: hy:UNIX)
'''Unix''' е [[оперативен систем]] за [[компјутер]]ски системи. Неговите основни особини се преносливост меѓу хардверски платформи, возможност да извршува истовремено повеќе процеси (''[[multitasking]]'') и способност истовремено да опслужува повеќе корисници. Unix е развиен во текот на шеесеттите години врз основа на оперативниот систем Мултикс. Развиен е од страна на [[Кем Томсон]], [[Денис Ричи]] и [[Даглас Мекилрој]], [[програмер]]и на американската телекомуникациска фирма [[АТ&Т]].
 
Unix има доживеано повеќе верзии и денес се во секојдневна употреба, меѓу други, верзиите на [[IBM]] и [[Sun Microsystems]] (''Sun Solaris''), како и во верзии на [[Слободен Софтвер]] на [[BSD Unix]] и [[Линукс]] (''Linux''). Интересно е тоа што Би-Ес-Ди ([[BSD]]) Unix имал во [[јадро]]то вграден код кој овозможувал поврзување на повеќе компјутери во мрежа. Мрежниот код на БиЕсДи се смета за претходник на [[Интернет]] протоколот [[TCP/IP]].Лого на UNIX оперативен систе е пингвинчето Такс.
 
 
=== Слоеви на Unix ===
Анонимен корисник