Влад Цепеш: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.6.5) (Бот Додава: hy:Դռակուլա)
Во годината на неговото раѓање таткото на Влад, познат како Змејот (на романски: Дракул) отпатувал во Нирнберг каде бил примен во Редот на змејот. На петгодишна возраст, малиот Влад бил исто така примен во тој Ред.
Влад и Раду ги поминале првите години на созревање во својот живот во Сигишоара под грижа и туторство на нивната мајка и на сопругите на протераните романски аристократи. Во првото владеење на нивниот татко, Влад Втори Дракул, Војводата ги однел своите мали синови во Тарговиште, главниот град на Валахија во тоа време.
Византискиот канцелар Михаил Дукас овозможил во Тарговиште синовите на аристократите, како и принцовите, да бидат образувани од Романски и Грчки професори донесени од Цариград. Се верува дека Влад таму научил боречки вештини, географија, математика, наука, јазици (старобугарскистарословенски, германски, латински) и класична уметност и филозофија.
 
== Животот во Едирн ==
Анонимен корисник