Разлика помеѓу преработките на „Перо Ивановски“

Додадени 199 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.5.2) (Бот Додава: bg:Перо Ивановски)
'''Перо Ивановски - Тиквар''' ({{роден во|Прилеп}}, {{роден на|||1920}}) е македонски борецкомунист, учесник во [[НОВ]].<ref>{{цитирана книга|last=Bunteski|first=Riste |title=Metodija S̆atorov--S̆arlo: politic̆ki stavovi|publisher=Društvo za nauka i umetnost|date=1996}}</ref> Бил еден од [[Список на делегати на Првото заседание на АСНОМ|учесниците]] на [[АСНОМ#Прво заседание на АСНОМ|Првото заседание]] на [[АСНОМ]].
 
==Биографија==
 
Ивановски е роден [[1920]] година во [[Прилеп]]. Како млад се вклучил во револуционерните раздвижувања на работништвото во [[Кралство Југославија|крлскатакралска Југославија]]. Тој уштеУште како млад кожарски, па потоа и тутунарски работник најдобро гија почуствувалпочувствувал експлоататорските стегиексплоатацијата на српската експанзионистичка кликавласт кон обесправениот македонски народ. Уште поПо [[1938]] година тој станал секретар на МК на [[КПЈ]] за [[Прилеп]], а во текот на [[1940]] и член и организационен секретар на ПК КПЈ за Македонија. Тој бил и делегат на VПеттата земска конференција на КПЈ во октомври 1940 година. Во [[1940]] е сменет од ПК од страна на [[Методија Шаторов - Шарло]], но кон крајот на истата година бил вклучен е во работата на МК КПЈ за [[Скопје]], а набргу по расчистувањето со Шарло врши должности и во МК на ПШ на НОВ и ПОЈ за Македонија. Во април [[1942]] Ивановски е упасенуапсен од бугарската агентура и осуден на 15 години робија. Во јули [[1944]] година врши бегство од затворот и веднаш севсе приклучува во 3Третата Кумановскакумановска бригада. Потоа е политички комесар на 11 бригада, па на 42 бригада завршно со 48 дивизија на НОВ и ПОМ.<ref>{{цитирана книга|title=Zbornik dokumenata i podataka o narodno-oslobodilačkom ratu jugoslovenskih naroda: knj. 1-[4 ]. Borbe u Makedoniji 1941-[1944|publisher=Vojno-istoriski institut Jugoslovenske armije|date=1954}}</ref> Пишувал за органот на [[НОФ]] за [[Македонија]], [[Илинденски Патпат]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
*[http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1505&stID=17568&pR=21 „По бегството од затвор станав член на АСНОМ“], интервју на Ивановски за Утрински Весник
 
* [http://starwww.utrinski.comdw-world.mkde/?pBroj=1505&stID=17568&pR=21dw/article/0,,14772637,00.html По„20 бегствотогодини од затворнезависност- станав членпериод на АСНОМстагнација“] -, интервју на Ивановски за УтринскиРадио Дојче Весниквеле
 
{{DEFAULTSORT:Ивановски, Перо}}
 
[[Категорија:Прилепчани]]
 
[[Категорија:Делегати на Првото заседание на АСНОМ]]
 
[[Категорија:Учесници во НОБ]]
 
6.389

уредувања